Galicja

Galicja to projekt nowej gry edukacyjnej, łączącej elementy wielkoformatowej gry planszowej z improwizacją teatralną. Gra stanowi symulację społeczną kontaktów pomiędzy zróżnicowanymi grupami kulturowymi oraz mniejszościami etnicznymi u schyłku XIX wieku na terenie współczesnej Małopolski.

Innowacyjność gry polega na stworzeniu niezależnej mechaniki dla każdej z 8 grup kulturowych i mniejszości etnicznych. Cel edukacyjny gry nie jest więc ekonomiczny, lecz kulturowy – gra ma krzewić zrozumienie dla różnorodności poprzez doświadczenie zróżnicowanych modeli kulturowych wpisanych w zasady gry. Definicje wygranej i przegranej, sposób upływu czasu, zasady komunikacji z innymi grupami, potrzeby odnośnie zasobów i technologii – to wszystko będzie inne dla każdej z grup, co pozwoli graczom na spojrzenie na świat oczami innych grup i mniejszości etnicznych.

Zróżnicowanie kulturowe jest więc nie tylko treścią, ale także formą gry. Cofnięcie realiów gry do przeszłości – Galicja, schyłek XIX wieku – spowodowane jest poszukiwaniem uproszczonego modelu dla opisania współczesnej Małopolski za pomocą narzędzia jakim jest mechanika gry.

pl_PLPolish