Świnie i misjonarze, kupcy, odkrywcy, świeczki symbolizujące opiekuńcze duchy wiosek, czary i katastrofy, uczty, intrygi i walka z białymi kolonistami. Globalizacja z perspektywy tubylców, czyli model nieekspansywnej konkurencji na grze planszowej.

„Kolisty Świat Maringów” to autorska narracyjna gra strategiczna, oparta na badaniach antropologicznych przeprowadzonych w latach 60. przez R. Rappaporta na terenie Nowej Gwinei.

Gracze wcielają się w plemiona żyjące na wyspie w czasie kolonizacji; gra porusza kilka tematów do dyskusji, w tym pytania o tożsamość kulturową w dobie globalizacji oraz o kooperacyjne modele gospodarki i ekologii.

Na dwumetrowej planszy znajdują się pionki mieszkańców wyspy, figurki postaci – odkrywcy, kupcy, misjonarze, żetony zasobów – świnie i pożywienie, świeczki symbolizujące opiekuńcze duchy wiosek, karty wydarzeń, czarów, wojen, ślubów, uczt i katastrof.

Rozgrywka trwa od 2 do 3 godzin. Gra dla 4 do 8 graczy. Obszerna instrukcja wyjaśnia zasady i opowiada ciekawostki ze świata Papui. Gra zyskuje dodatkowy aspekt narracyjny i edukacyjny, jeśli spotkanie prowadzone jest przez autora, do czego serdecznie zapraszam.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *