Dajakowie - wolni ludzie z Borneo

 

W latach 2012-2014 przeprowadziliśmy badania terenowe w Indonezji, które dały podstawę do wydania książki “Dajakowie – wolni ludzie z Borneo. Analiza antropologiczna tożsamości zbiorowej Dajaków Ngaju w procesie jawanizacji i globalizacji” (Wydawnictwo WUJ, 2017) oraz kursu “Dajakowie – łowcy głów w czasach globalizacji” w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Recenzja książki:

„Dajakowie – wolni ludzie z Borneo to rezultat „podróży budzącej pytania”, która mogła się odbyć dzięki rocznemu stypendium w Malangu na Jawie Wschodniej. Po roku, wyposażona w podstawowe kompetencje kulturowe, znając język, historię, normy, wartości, etykietę, zasady i konteksty kultury indonezyjskiej, Autorka wyruszała na Borneo, gdzie spędziła kolejny rok. Podróże kształcą wykształconych, ponieważ Patrycja Gas – jako człowiek Zachodu (studentka porównawczych studiów cywilizacji) – posługiwała się metodą tworzoną przez Comte’a i Spencera, Durkheima i Webera, Malinowskiego, Radcliffe-Browna, a także niezliczone zastępy mniej znanych badaczy. To właśnie ta metoda pozwala rekonstruować oraz rozumieć wzory ewolucji i dyfuzji kultury.

Książka autorstwa Patrycji Gas ma walor dydaktyczny. Jest dobrym przykładem połączenia antropologii podróży z antropologią dialogu i powinna być obowiązkową lekturą na wszelkich studiach kulturoznawczych i nie tylko.”
Prof. dr hab. Maria Flis

Recenzja na blogu literackim „Co czyta Malita”:

Podróż wielce antropologiczna, czyli Borneo i Dajakowie

pl_PLPolish